Dzieci

Wizyta u otolaryngologa z dzieckiem – jak należy się do niej przygotować?

Schorzenia gardła, nosa, uszu i narządów równowagi u najmłodszych pacjentów wymagają konsultacji z otolaryngologiem. Na spotkanie z lekarzem tej specjalności (po uzyskaniu uprzednio odpowiedniego skierowania), muszą udać się także Ci rodzice, którzy zauważają u swoich pociech problemy ze słuchem i głosem. Odpowiednia diagnostyka pomoże podjąć decyzję odnośnie dalszego leczenia lub też skierowania do innego specjalisty.

Co robi laryngolog dziecięcy?

Laryngologia to dziedzina medyczna, która wciąż się rozwija. Pozwala to na leczenie wielu dolegliwości. Bagatelizowane, mogą rzutować na dorosłe życie dziecka. Na samym początku lekarz decyduje o wykonaniu badania przedmiotowego i podmiotowego. W ich trakcie sprawdza on nos, szyję, uszy, gardło, jamę ustną, węzły chłonne oraz ślinianki.

Dalsza diagnostyka uzależniona jest od tego, z jakimi objawami zgłasza się rodzic z dzieckiem do lekarza. Może się bowiem okazać, że wizyta będzie wymagać leczeniem wad wrodzonych twarzoczaszki. Wśród nich można wymienić m.in. rozszczep podniebienia. U dzieci, które mają zaawansowane problemy ze słuchem, może być potrzebne dopasowanie aparatu lub implantu ślimakowego.

Jak więc widać, każdy laryngolog dziecięcy wykonywać może szereg czynności.

Wizyta u laryngologa dziecięcego

Kto tak naprawdę powinien pomyśleć o tym, aby odwiedzić laryngologa dziecięcego? Taką wizytę powinni pod uwagę wziąć rodzice tych maluchów, którzy:

  • często skarżą się na bóle głowy po przebytej grypie lub przeziębieniu;
  • mają zauważalne problemy ze słuchem;
  • notoryczne występowanie bakteryjnego zapalenia gardła;
  • częste zawroty głowy;
  • przerośnięte migdałki utrudniające swobodne oddychanie, co też może objawiać się poprzez chrapanie;
  • długo utrzymująca się chrypka.
Zobacz, co jeszcze mamy:  Skuteczne metody leczenia zapalenia zatok u dziecka

Na wizytę można umówić się w klinice Otolaryngolodzy24, której oferta znajduje się na https://otolaryngolodzy24.pl/. Jak już było wspomniane, niektórzy rodzice zaraz po urodzeniu muszą udać się na wizytę do specjalisty. Wskazaniem do tego są genetyczne wady wrodzone, które związane są z twarzoczaszką. Im szybciej odbędzie się konsultacja, tym lepiej dla malucha. Tym bardziej że współczesna medycyna jest w stanie zaoferować ogrom możliwości.

Jak często należy odwiedzać laryngologa?

Wszystko tak naprawdę uzależnione jest od tego, z jaką dokładnie dolegliwością ma się do czynienia. W przypadku wad wrodzonych wizyty mogą odbywać się regularnie przez całe życie. Są jednak takie przypadki, które wymagają tylko jednorazowej wizyty. Przykładem może być chrypka, która jest po prostu efektem „urody” organizmu dziecka. Podczas pierwszej wizyty w gabinecie laryngologicznym na pewno będzie można dowiedzieć się, jak często będą odbywały się wizyty.

Pomimo tego, że człowiek w dzisiejszych czasach ma mało czasu dla siebie, to jednak zdrowia nie należy bagatelizować. Szczególnie, jeżeli chodzi o dzieci. Powtarzające się objawy mogą być przykładem poważnej choroby. Im wcześniej zostanie podjęte leczenie w gabinecie laryngologicznym, tym lepiej dla dziecka i dla jego przyszłości.